پایتخت پیشنهادی باید به تأیید رهبری برسد

378 بازدید

پایتخت پیشنهادی باید به تأیید رهبری برسد

paytakht

با تشکیل شورای عالی انتقال پایتخت، رئیس جمهور یا معاون اول آن در رأس و وزیر کشور در سمت دبیر قرار می‌گیرند، از طرف دیگر سه نفر هم از سوی مقام معظم رهبری انتخاب می‌شوند.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: با تصویب طرح قانونی انتقال پایتخت، شورای عالی انتقال پایتخت باید ظرف یک سال تمام مطالعات را انجام داده و پس از مکان‌یابی نتیجه را به نظر مقام معظم رهبری برساند.
ابوالفضل ابوترابی، با یادآوری اعلام وصول طرح قانونی انتقال پایتخت در صحن علنی مجلس، گفت: این طرح با حدود ۵۲ امضا اعلام وصول شده است، اما بعد از اعلام وصول تعداد بیشتری از نمایندگان موافقت شان را برای امضای طرح اعلام کردند.
نماینده مردم نجف‌آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه هر چند سال یک بار مسئولان به فکر تغییر پایتخت کشور می‌افتند، افزود: به طور حتم به‌صورت سلیقه‌ای نمی‌توان برای این موضوع تصمیم‌گیری کرد.
وی با اعلام اینکه شهر میزبان پایتخت باید از تمام لحاظ شرایط لازم برای این کار برخوردار باشد، تصریح کرد:  به طور حتم اقدام اشتباه از سوی افراد به کشور ضربه می‌زند.
این نماینده مردم در مجلس نهم، افزود: تهران به دلیل آنکه پایتخت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و نظامی است، در بخش پدافند هوایی به شدت آسیب‌پذیر بوده ضمن اینکه زیرساخت‌های لازم برای خدمات رسانی به جمعیت موجود را ندارد.
ابوترابی با تأکید بر اینکه با تصویب طرح قانونی انتقال پایتخت، شورای عالی انتقال پایتخت تشکیل می‌شود، یادآور شد: در صورت تصویب این طرح همه کارهای انتقال پایتخت در حیطه وظایف این شورا قرار می گیرد.
این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: با تشکیل شورای عالی انتقال پایتخت، رئیس جمهور یا معاون اول آن در رأس و وزیر کشور در سمت دبیر قرار می‌گیرند، از طرف دیگر سه نفر هم از سوی مقام معظم رهبری انتخاب می‌شوند.
ابوترابی افزود: همچنین یک نفر از تشخیص مصلحت نظام، یک نفر از شورای عالی امنیت ملی، رئیس سازمان پدافند عامل، دو نفر هم از نمایندگان مجلس و دادستان هم به‌عنوان عضو ناظر در این شورا عضو هستند.
نماینده مردم نجف‌آباد، تیران و کرون در مجلس نهم، ادامه داد: با تصویب طرح قانونی انتقال پایتخت، شورای مربوطه باید ظرف یک سال تمام مطالعات را انجام داده و پس از مکان‌یابی نتیجه را به نظر رهبر معظم انقلاب برساند.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر وجود شهرهای تاریخی و باستانی در کشور مانند تبریز، اصفهان، مراغه، شیراز و کرمان که روزگارانی پایتخت ایران بودند، گفت: تعویض پایتخت می‌تواند به تهران چنین ماهیتی را بدهد و موجب توسعه گردشگری در کشور شود.

منبع: خوانانیوز

درباره ی رضا تقی پور

وبلاگ: www.xx.blogfa.com / ایمیل: rezaahar@yahoo.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای درج شکلک روی آن کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette