آموزش زبان ترکی

آموزش زبان ترکی

turku-dili

بن شناسی
«كؤك» ، «ریشه» و «بن» ، كلماتی هم معنی هستند كه با یك مفهوم در ادبیات تركی ، فارسی و عربی مورد استفاده قرار می گیرد. بن كوچكترین ، خالصترین و تجزیه ناپذیرترین قسمت یك كلمه می باشد. در واقع كلمات قابل تجزیه به اجزای اصلی هستند و آنچه دیگر تجزیه نگردد ، ریشه آن كلمه می باشد.
همانطور كه در درس اول ذكر شد ، زبانهای تصریفی مانند عربی و فارسی (خصوصاً فارسی) نمی تواند بن كلمه در در ساختارهای جدید و كلمات جدید حفظ نماید و چنان صورت تازه ای در كلمات جدید پیدا می كنند كه گاهی یافتن ریشه اصلی آن بسیار سخت است. برای نمونه در فارسی از فعل امر از مصدر «دیدن» می شود: «بین». ریشه «دید» چه ارتباطی به «بین» دارد و شخص از كجا می تواند با مشاهده واژه های «بینا ، بینش ، خوش بینی و …» احتمال بدهد كه ریشه همه اینها «دید» است ، مگر آنكه قبلاً این موضوع را شنیده یا حفظ كرده باشد.
زبانهای التصاقی مانند تركی چنین نیستند. ریشه كلمه همیشه سالم و دست نخورده باقی می ماند ، آنهم در ابتدای كلمه. نه حروف آن جابجا شده و بهم می ریزد ، نه موقعیت آن تكان می خورد ، بلكه هر تغییری هست ، بصورت اضافه شدن و التصاق یك پسوند جدید (به عبارت دقیقتر پی افزوده) به انتهای ریشه ایجاد می شود. مثلاً برای معادل همین مصدر دیدن (گؤرمك) در تركی داریم:
گؤر (به عنوان ریشه) ـ گؤروش (دیدار) ، گؤركم (نمای خوب) ، گؤركملی (دیدنی) ، گؤروم (یك بار دیدن) و ….
یا در عربی باید بدانیم «موذی» و «اذیت» همریشه اند و به این شكل درآمده اند. البته در زبان عربی طبق قانون و نظم خاصی این تغییرات صورت می گیرد ولی به هر صورت ریشه سه حرفی كلمه نمی تواند همیشه خود را یكپارچه نگه دارد و در ساختن كلمات جدید سازه آن فرو می پاشد.

شناسائی بن در تركی
شناسائی بن یا ریشه در تركی نسبت به زبانهای دیگر بسیار آسان است. از این لحاظ آسان است كه منطبق بر اصول و روابط منظمی است كه برای كسی كه این زبان را نمی داند یا آشنائی با علم ریشه شناسی ندارد ، می تواند ریشه كلمات تركی را حدس بزند. از این رو كار یك واژه شناس یا اتیمولوژیست در تركی آسانتر است. از طرفی كلمات تركی به هر زبانی بروند و هر صورت جدیدی به خود بگیرند ، بالاخره اصالت خود را حفظ كرده و تعلق خود به زبان تركی را نشان خواهند داد.

توضیحات:

– نام کتاب: آموزش زبان ترکی
– زبان: فارسی/ترکی
– فرمت فایل : پی دی اف PDF
– تعداد صفحات : 55
– حجم : 1 MB
 پسوورد و منبع : www.aharri.ir

درباره امیر تقی پور

امیر تقی پور، فوق لیسانس زمین شناسی اقتصادی هستم. (مدیر وب سایت) ........ ایمیل من: amirahare@gmail.com - سایت: www.aharri.ir

2 دیدگاه

  1. ممنونم خیلی خوب بود اگه میشه در باره زبان ترکی استانبولی فایل های صوتی جهت دانلود بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا به سوال امنیتی جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای درج شکلک روی آن کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette