نامهای ترکی

تورکجه اینسان آدلاری = نامهای ترکی

tua

مجموعه نام ها و نام های خانوادگی برگزیده از لهجه های مختلف :
تركی باستان : سومری ، عیلامی ، كاسی ، اورارتوئی ، لولوبی ، كوتی، هوری و …
تركی معاصر : تركمنی ،قشقایی ، آناطولی ، اویغوری ، ازبكی ، باشقیرتی ، بلغاری ، تاتاری ، قزاقی، مجاری و آذربایجانی

در آذربایجان، در گذشته مراسم نامگذاری نوزاد از اهمیت خاصی برخوردار بود. در روز خاصی بعد از تولّد نوزاد جشن نامگذاران برپا می شد، و آن روز ششم تولّد نوزاد بود كه شب بعد از آن « آد قویما گئجه سی » نامیده می شد. شبی كه به جشن نام گذاران نوزاد تخصیص داده شده بود، در این شب جشن برپا میساختند « خنیاگرانِ بومی آذربایجان » و « قوپوز نوازان دلسوخته » ، « عاشیق ها» تا پاسی از شب برای حاضران « ساز » می نواختند، به رقص های آئینی می پرداختند و در پگاه شكاف مراسم، بزرگتر خاندان و یا پیر قبیله كه او را در لسان حماسی مان « ائلجه بیلن » نامیده اند، در گوش نوزاد اذان تلاوت می كرد و نامش را در گوشش می خواند و بدین گونه بر او نامی نیكو می نهاد و می گفت « آدینی من قویدوم، یاشینی حق وئرسین » و یا نام پدر نوزاد را بر زبان می آورد و او را فرزند آن پدر مینامید و مخاطبش میساخت، و پس از تكرار نامی كه بر او می نهاد، می گفت « بو آدی اؤزون قازان! »

و آن، هنگامی بود كه نامی پر مضمون، و حاكی از مضامینی چون قهرمانی، خردمندی، چالاكی و جز آن، بر نوزاد می دادند. در حماسه های « دده قورقود » اشاره شده است كه پهلوانان اسطوره ای ما به خاطر رشادت هایی كه از خود نشان دادند، توانستند نام نهاده شده بر خویش را از آن خود سازند، و یا مضمون و معنای نام نهاده شده را خود كسب كردند و به دست آورند، و از آن روز بدان اسم شهرت یافتند و نام گستر شدند و بدین گونه خواه  « خاتونان » و خواه « ایگیدها » بلند نام و معروف می شدند و صاحب اسم و  رسم و آوازه می گشتند.
نام را در تركی « آد » گوییم كه از فعالترین تكواژ ه های تركی است و از آن تركیباتی چون:
آدلی  سانلی، آدلانماق، آدلاندیرماق، آدسیز، آد قویماق، آداش، آد چكمك، آدای اولماق و جز آن داریم و همانگونه كه گفتم در سرزمین ما به نام گذاری، به ویژه نام گذاری نوزاد بسیار اهمیت داده می شود.

توضیحات:

– نام کتاب: نامهای ترکی
– تالیف: فرهاد جوادی – عبدله اوغلو
– زبان: فارسی/ترکی
– فرمت فایل : پی دی اف PDF
– تعداد صفحات : 305
– حجم : 3 MB
 پسوورد و منبع : www.aharri.ir

لینکهای دانلود:

  دانلود از لینک کمکی اول

– توضیحات اضافی:

برای اینکه این کتاب را بعد از دانلود مشاهده کنید باید پی دی اف ریدر مخصوص را از اینجا دانلود کنید!

درباره امیر تقی پور

امیر تقی پور، فوق لیسانس زمین شناسی اقتصادی هستم. (مدیر وب سایت) ........ ایمیل من: amirahare@gmail.com - سایت: www.aharri.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا به سوال امنیتی جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای درج شکلک روی آن کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette