دکلهای فشار قوی برق

دکلهای فشار قوی برق

berg-dekeli

سالهای سالست که ما و خیلی ها زیر این دکلها زندگی می کنیم بدون اینکه از مضررات آن باخبر باشیم . دیگر بچه ها به صدای ویز ویز سیمها عادت كرده اند و زیر آن فوتبال بازی می كنند ،  پیرمردهای هر روز اوقات فراغت خود را در زیر دكلها با صحبتهای شیرینشان سپری می كنند ، خانمها گاها فرشها یا لباسهای شسته شده خود را از این دكلها آویزان می كنند حتی زیر این دكلها مكان خوبی برای دفع زباله ها و فضولات حیوانی تبدیل شده و بجز تمیزی هر چی كه بخواهی پیدا می شود . هر از گاهی هم كودكی از بلندی دكل می افتد و دست و پایش می شكند ، . . .

وقتی اسم دكل فشار قوی برق به میان می‌آید ، نخستین چیزی كه به ذهنم می‌رسد صدای ویز ویز قدرتمند كابل‌های دكل‌های برق فشار قوی است كه در كنار خانه های مسكونی ده ها نفر از خوانواده های اهری قرار دارند. صدایی كه بی‌شباهت به صدای غرش رعد و برق آسمانی نبود. بار دیگری كه این دكل‌ها توجه مرا به‌خود جلب كرد دكل‌هایی بودند كه از فاصله چند متری خانه ها قرار داشت.


همیشه این سؤال در ذهن من بوده كه آیا این دكل‌ها برای سلامت انسان‌ها ضرر ندارد؟ به عبارت بهتر دكل‌های فشار قوی برق در كنار محل زندگی انسان‌ها چه خطراتی را می‌تواند به‌دنبال داشته باشد؟
بر طبق استاندارد  خطوط فشار قوی در شهرها  تا جایی که امکان دارد توسط کابل انتقال داده می شود و در غیر اینصورت حومه شهرها  مکان مناسبی جهت عبور  این خطوط است .

خطوط خود را  در محاصره  محله های مسکونی می بینند. بر طبق آخرین تحقیقات انجام شده میزان ابتلا به سرطان خون  در میان  افرادی که در نزدیکی حریم این خطوط زندگی میکنند بسیار بیشتر از دیگران است.
در اطراف هادیهای  خطوط انتقال انرژی برق  شدت میدانی قرار دارد که  برای انسان مضر می باشد که مقدار آن  در نزدیکی دکل انتقال برق ۵ تا ۶۰ ولت بر متر  و بالاترین مقدار آن در زیر دکل برابر با ۱۰۰ میکرو تسلا و ۵ کیلو بر متر است .
بنابر این استاندارد  حریم زیر را پیشنهاد می کند :

حریم خط ۲۰ کیلو ولت  برابر  با ۳ متر
حریم خط ۶۳ کیلو ولت برابر با  ۱۲ متر
حریم خط ۲۳۰ کیلو ولت برابر با ۱۷ متر
حریم خط ۴۰۰ کیلو ولت برابر با ۲۰ متر

و اما استانداردها در سطح جهانی و قوانینی که مربوط به حدود و حریم عبور سیم ها و دکل فشار قوی می باشد مربوط به سال 1354 می باشد که الان این قوانین عوض شده است.

و اما آیا همین استانداردها در مورد حریم در مورد دكلهای فشار قوی كه مسیر خود را تا نیروگاه برق اهر طی میكند رعایت شده .خوانواده هایی هستند كه سالیان دراز در زیر این دكلها زندگی كرده اند ، پس كی باید اقدام كنیم و خانه هایی كه در حریم هستند را حذف كنیم .مسئله حریم دكلهای برق فشار قوی سالیان درازیست كه در اهر مطرح است اما تا كنون بر خلاف ادعاهایی كه شده ، اقدامی انجام نشده است.

كابل‌ها و سرطان
برخی دانشمندان وجود رابطه میان انواعی از میدان‌های الكترومغناطیسی و سرطان خون در كودكان را تایید می‌كنند و اعلام كرده‌اند كابل‌ها و دكل‌های برق فشار قوی می‌توانند عامل سرطان‌های خون در كودكان باشند. در مطالعه اخیری كه در اروپا انجام شده است، حدود 29 هزارنفر را كه پیش از 15سالگی به سرطان مبتلا شده‌اند (ازجمله 9700 مورد سرطان خون) با گروه كنترلی كه از لحاظ جنسیت، تاریخ تولد و منطقه تولد با افراد مبتلا به سرطان مشابهت داشته‌اند، مقایسه كرده‌اند.
در این پژوهش، افراد جامعه نمونه در محدوده یك كیلومتری خطوط برق 275 و 400 كیلوواتی زندگی می‌كرده‌اند. این تحقیقات نشان داده است كودكانی كه در محدوده 200 متری خطوط برق زندگی می‌كنند، امكان ابتلا به سرطان خون در آنها 69 درصد بیش از كودكانی است كه در فاصله بیش از 600 متری خطوط برق زندگی می‌كنند.

این گزارش همچنین حاكی است، كودكانی كه در محدوده 200 تا 600 متری خطوط برق زندگی می‌كنند، نسبت به كودكانی كه در فاصله بیش از 600 متری خطوط برق زندگی می‌كنند، 23درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان خون هستند. با وجود این محققان عقیده دارند هرچند نزدیكی به خطوط فشار برق قوی می‌تواند در ایجاد سرطان خون در كودكان مؤثر باشد، اما این تاثیر، ناچیز و احتمالا تصادفی است.

رابطه بین میدان‌های مغناطیسی و لوسمی
برای چند سالی خطر ابتلا به سرطان كسانی كه در نزدیكی خطوط فشار قوی برق زندگی می‌كردند دارای اهمیت بود. مطالعات فراگیر در انگلیس و جاهای دیگر جهان روی خطر ابتلای كودكان به سرطان مثل سرطان خون، انجام شد. این مطالعات نشان داد كه قرار گرفتن محل زندگی كودكان در نزدیكی خطوط فشار قوی خطر ابتلا به سرطان خون را در آنان دو برابر می‌كند.
این تحقیقات به هم پیوسته در 9 كشور انجام گرفت (كشورهای اروپایی، آمریكای شمالی و نیوزلند). در كل، روی 3247 كودك مبتلا به لوسمی و 400 10 كودك تحت نظر تحقیق انجام گرفت. برای هر كودك، 24 یا 48 ساعت اندازه‌گیری شدت میدان مغناطیسی در منزل آنان با توجه به سوابق در معرض میدان مغناطیسی بودنشان به عمل آمد. مركز مطالعات سرطان كودكان انگلیس بیشترین تعداد كودكان مبتلا به سرطان خون را در این آزمایش دخالت داد؛یعنی 1073 نفر.
در 3203 كودك مبتلا به لوسمی و 338 10 كودك تحت نظر كه شدت میدان مغناطیسی در محل سكونت‌شان كمتر از 4/0 میكرو تسلا بود، افزایش خطری نسبت به مبتلا شدن به لوسمی مشاهده نشد. در 44 كودك مبتلا به لوسمی و 62 كودك تحت نظر كه محل سكونتشان در معرض تشعشع بیشتر از 0.4 میكرو تسلا بود، خطر ابتلا دو برابر شده بود كه خطر نسبی برابر با 2 می‌شود. لازم به ذكر است كه شدت میدان مغناطیسی در عكسبرداری MRI بین 1.5 تا 3 تسلا است.

دكتر محققی رییس مركز تحقیقات سرطان نیز در مورد مضرات آنتنهای تلفن همراه می گوید: اصولاً آنتنهای تلفن همراه و دكلهای مخابراتی و نیز تشعشعات ناشی از دكلهای برق فشار قوی هر یك به نوبه خود اثرگذاری خفیف تا شدیدی بر روی افراد دارند.
به عنوان نمونه در مورد دكلهای برق فشار قوی طیفهای مختلف امواج الكترومغناطیسی، میدانهای مغناطیسی ایجاد می كنند و افرادی كه در حوزه این میدانها قرار می گیرند تحت تأثیر آثار سوء این امواج واقع می شوند.
تأثیر این امواج بر روی كودكان می تواند باعث بروز برخی از انواع سرطانها شود. در افراد بالغ نیز موضوع در مواردی باعث بروز مخاطرات و بیماریها در سیستمهای عصبی، قلب و عروق و دستگاه گوارش می شود و در مواردی نیز باعث ایجاد سرطان خون در این افراد شده است.
وی می افزاید: تمام این تشعشعات اگر در فاصله نزدیك بدن قرار گیرند قلب یا سیستم اعصاب مركزی یا گوش و چشم را تحت تأثیر قرار می دهند و باعث ایجاد اختلالاتی در این اعضا یا بروز بیماریهایی می شوند.
اغلب افراد تحت تأثیر این امواج قرار دارند كه در مورد امواج پرفركانس و حتی سایر امواج توصیه می كنیم این دكلها تا شعاعهای معینی دورتر از مناطق مسكونی نصب شوند و چنانچه این آنتنها یا دكلها در مناطق مسكونی نصب شده اند حتماً باید جابجا شوند، زیرا در زندگی طولانی مدت افراد بخصوص كودكان در مجاورت این دكلها بسیار خطرناك است.

درباره ی امیر تقی پور

امیر تقی پور، فوق لیسانس زمین شناسی اقتصادی هستم. (مدیر وب سایت) ........ ایمیل من: amirahare@gmail.com - سایت: www.aharri.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.