استقبال پرشور دانشجویان از درس زبان ترکی

845 بازدید

 استقبال پرشور دانشجویان از درس زبان ترکی

Turkish-Language

اصل 15 قانون اساسی، استفاده از زبان های محلی در رسانه ها و آموزش در کنار زبان رسمی کشور را آزاد می داند، اما درباره نحوه اجرای این اصل نظرات مختلفی وجود دارد و هرکس بنا به سلیقه فکری خود گاه نگاهی افراطی نسبت به این موضوع دارد. استفاده تبلیغاتی از این موضوع توسط برخی  کاندیداهای ریاست جمهوری در دوره های مختلف  برای جلب رای قومیت های مختلف نیز از جمله مواردی است که می توان به محل بحث بودن این موضوع استناد کرد.

تمامی این موارد ما را بر آن داشت فارغ از مسائل تبلیغی  فعالیتهای انجام گرفته در راستای آموزش زبان ترکی و نیز پژوهش های علمی تحقیقاتی در این زمینه را بررسی کنیم. البته در آینده به موضوعات پایه ای اجرای آموزش زبان های محلی و راهکارهای آن خواهیم پرداخت.

توجه به نیمه پر لیوان رویکردی است که در این راستا اتخاذ کرده ایم و این به معنی انکار کم کاری های انجام گرفته توسط مسئولین فرهنگی و آموزشی محلی در این خصوص نیست.

در اولین گزارش از این سری به سراغ دانشگاه تبریز دومین دانشگاه کشور رفته ایم تا نگاهی به  فعالیتهای صورت گرفته در این مرکز علمی پژوهشی مهم بیاندازیم.

از جمله مهمترین اقدامات انجام گرفته در این راستا، ارائه واحد درسی زبان ترکی به ارزش دو واحد درسی اختیاری در سطح دانشگاه تبریز است. این واحد درسی که از سالتحصیلی 88-87 شروع به ارائه گردیده است . در ترم دوم سال تحصیلی 91-92 ؛نیمسال جاری؛ در چهار گروه هر کدام به ظرفیت 50 نفر دانشجو ارائه گردیده است.

استقبال پرشور دانشجویان از درس زبان ترکی آذربایجانی
خانم عاقل نهند مدرس دانشگاه تبریز، تدریس این واحد درسی را بر عهده دارد. وی که در مرحله دفاع از پایان نامه دکترای تخصصی خود در رشته زبان ترکی آذربایجانی از دانشگاه باکو می باشد در مصاحبه با خبرنگار آناج از استقبال مناسب دانشجویان از این واحد درسی در چند ترم اخیر خبر داده و افزود مسئولین دانشگاه تبریز در روند تصویب و اجرای این واحد آموزشی همکاری بسیار خوبی را انجام داده اند.
وی در ادامه توضیح داد: کلاسهای زبان ترکی در ترم جاری در ساختمان شهدای دانشگاه و روزهای سه شنبه و چهارشنبه برگزار می شود و از نیمه دوم بهمن ماه و آغاز کلاسهای ترم دوم شاهد حضور پرشور دانشجویانی که موفق به اخذ این درس شده اند می باشیم.

تشدید علاقه نسبت به ادبیات ترک
ثابتی دانشجوی رشته مهندسی مکانیک که ترم پیش این واحد درسی را با نمره 15 گذرانده است در گفتگو با خبرنگار آناج گفت: این درس را بر حسب اتفاق و برای پر کردن واحدهای ترم خود اخذ کرده بودم اما جزوه قوی درسی و شیوه تدریس جذاب استاد باعث شد تا بسیار به این درس علاقه مند شوم و برخلاف سایر دروس عمومی که رغبتی به حضور در کلاس ها نداشتم بسیار مشتاقانه در کلاسها حاضر شده و بر علاقه ام به ادبیات آذری افزوده شد.
اکبرپور دیگر دانشجوی این دانشگاه که در مقطع کارشناسی شیمی مشغول به تحصیل است گفت: مطالب خوبی در این درس مطرح می شوند ولی به دلیل کم بودن تعداد جلسات این درس مطالب به حد کافی عمیق نمی شوند.

منبع : anaj.ir

درباره ی رضا تقی پور

وبلاگ: www.xx.blogfa.com / ایمیل: rezaahar@yahoo.com

یک دیدگاه

  1. با سلام سوالی داشت آیا رشته ارشد زبان تورکی آذر بایجانی در ایران داریم یا نه خواهشمندم در صورتی که این رشته وجودارد اطلاعاتی نسبت به آن را به ایمیل بنده بفرستید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای درج شکلک روی آن کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette