افتتاح و بهره‌برداري رسمي از مجموعه ميدان بزرگ ایپک تبريز

1,501 بازدید

افتتاح و بهره‌برداري رسمي از مجموعه ميدان بزرگ ایپک تبريز

میدان ایپک تبریز شامل 455 واحد تجاری +یک هزار پارکینگ در دو طبقه زیر میدان+اولین فرش سنگی جهان +برج17 طبقه ایپک.

رييس جمهور با حضور در مجموعه ميدان بزرگ ایپک(شهيد بهشتي) تبريز، اين مجموعه ميدان را به عنوان بزرگترين پروژه بهسازي و نوسازي بافت شهري فرسوده در كشور افتتاح كرد.

دکتر احمدی‌نژاد بعد از ظهر امروز (يكشنبه) در ادامه برنامه‌هاي چهارمين سفر استاني دولت به آذربايجان شرقي، پروژه ميدان بزرگ شهيد بهشتي، به عنوان يكي از پروژه‌هاي شاخص در زمينه ارتقاي كيفيت زندگي شهري و نوسازي بافت هاي فرسوده كشور را در تبريز، كه با هدف الگوسازي و محرك توسعه درون شهري در محدوده بافت هاي فرسوده تبريز، طراحي و اجرا گريدده است، مورد بهره برداري رسمي قرار داد.

اين ميدان با مساحتي بالغ بر هفت هكتار و زيربناي 106 هزار مترمربع باعث افزايش 67 درصدي سطح معابر عمومي و 35 درصدي زيربناي مفيد ساختمان‌ها در محدوده پرتراكم شهر تبريز شده است.

براي ساخت اين ميدان 2 هزار ميليارد ريال هزينه شده و اين پروژه با مشاركت دولت و بخش خصوصي اجرا شده است. پروژه ميدان بزرگ شهيد بهشتي تبريز شامل فضاي ميدان‌گاهي و تزئين سنگفرش با نقش فرش اصيل آذربايجان و مجتمع‌هاي تجاري و اداري مي باشد.

علی محمدزاده رئیس اداره بافت‌های فرسوده شهری راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی در حاشیه بهره‌برداری از بزرگ‌ترین میدان شهری کشور در تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار کرد: امروز با حضور رئیس‌جمهور بهره‌برداری از میدان شهید بهشتی تبریز به عنوان بزرگ‌ترین میدان شهری کشور در تبریز با هزینه 2 هزار میلیارد ریال آغاز شد.

وی افزود: از مجموعه‌های این میدان که شامل 12 بلوک ساختمانی با زیربنای احداثی نزدیک به 82 هزار مترمربع و معابر عمومی اشاره کرد.
محمدزاده با اشاره به وجود 455 هزار واحد تجاری، 268 واحد خدماتی، 111 واحد مسکونی و حدودا یک‌هزار واحد پارکینگ در بلوک‌های ساختمانی این مجموعه گفت: بیش از 27 هزار مترمربع نیز محوطه میدان شهید بهشتی است.
وی میزان اعتبار برآورد شده برای کل این طرح را 2 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از این میزان اعتبار یک‌هزار و 200 میلیارد ریال برای تملک و 800 میلیارد ریال نیز رای اجرای طرح برآورد شده بود.

این مسئول حوزه راه و شهرسازی استان درباره میزان اعتبار جذب شده برای این طرح گفت: تاکنون یک‌هزار و 700 میلیارد ریال برای تحقق 85 درصد پیشرفت فیزیکی پروژه میدان شهید بهشتی از محل اعتبارات شرکت عمران و بهسازی ایران و گروه سرمایه‌گذاران بخش خصوصی سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.
وی موارد باقی مانده از این پروژه را در مراحل نازک کاری و یا تجهیز بلوک‌ها عنوان کرد و گفت: این مراحل نیز حداکثر تا پایان امسال به اتمام می‌رسد.
محمدزاده درباره تاثیرات این میدان در بخش ترافیک شهری نیز اظهار کرد: این میدان با توجه به اختصاص 65 درصد آن به معابر عمومی در تفکیک معابر عابر پیاده و سواره در این بخش از شهر تبریز که یکی از شاهرگ‌های عبوری محسوب می‌شود و تاثیرگذار خواهد بود.

محمدزاده گفت: شاخص‌ترین بنای این میدان برج ابریشم با کاربری تجاری و خدماتی در 17 طبقه است که پیش‌بینی می‌شود در صورت بهره‌برداری کامل از آن، میدان شهید بهشتی به یکی از قطب‌های خدماتی و تجاری کلانشهر تبریز تبدیل شود.رئیس اداره بافت‌های شهری اداره کل راه و شهرسازی استان اظهار کرد: همجواری ایستگاه مترو و طراحی مسیرهای دسترسی به آن از طریق حیاط مرکزی میدان، همچنین قرارگیری مسجد تاریخی و مرمت شده کریم‌خان در وسط آن بیش از پیش بر رونق اقتصادی مرکز شهر و افزایش مراودات و رفتارهای اجتماعی و فرهنگی ساکنین خواهد افزود.
وی با بیان اینکه این میدان یکی از مدرن‌ترین میادین سطح کشور خواهد شد، افزود: با اجرای کامل این طرح این منطقه قطب خدماتی و تجاری کلانشهر تبریز می‌شود.

از برج ابریشم میدان شهید بهشتی با 17 طبقه یکی از شاخص‌ترین بناهای این مجموعه یاد می‌شود.
یادآور می‌شود ابتدا قرار بود این پروژه در 7 هکتار توسط شهرداری تبریز اجرا شود که در طول سال‌های 83 ـ 82 با مشکل روبه‌رو شد و با تاخیر در تملک به شرکت عمران و بهسازی ایران واگذار شد.

منبع: tabrizemodern.blogfa.com

درباره ی رضا تقی پور

وبلاگ: www.xx.blogfa.com / ایمیل: rezaahar@yahoo.com

2 دیدگاه

  1. یاشاسین گوزل تبریز، یاشاسین بوتون آذربایجانی Rose

  2. با سلام؛

    “قدرداني از زحمات ساري تئل در کنگره ي بزرگداشت استاد شهريار از ديد يک دوربين” خاک پايتان را توتياي چشم خود مي سازد.

    يا حق[گل]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای درج شکلک روی آن کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette