خانه امیر ارشد قره داغی

645 بازدید

خانه امیر ارشد

مناطق گردشگري و تاريخي قره داغ (ارسباران)

تاریخچه و مشخصات بنا:

خانه امیر ارشد مربوط به دوره قاجاریه است و در منطقه قره داغ، شهرستان ورزقان، روستای اوخارا واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۳۷۸/۰۹/۰۱ با شمارهٔ ثبت ۲۵۲۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مشخصات این بنا :

بدنه اين ساختمان سنگي است، ديوارها با سنگهاي مالون و دور پنجره‌ها و ارسي‌ها و قرنيز شرفه‌ها با سنگ‌هاي پاك تراش تزئين شده كه فرم بنا، كارهاي سنگي، پايه‌ها و طاق‌هاي آجري آن داراي زيبايي خاصي است.

خانه امیر ارشد

مساحت طبقه ۵۴۹ متر مربع و مساحت تقريبي جمع دو طبقه ۱۱۰۰ بنا سنگی است، سقف طبقه همكف آجري و طبقه دوم چوبي است، ساختمان از نظر طولي در جهت شمالي و جنوبي است. در انتهاي شمالي و جنوبي داراي دو بال قسمت غربي است. اسكلت و استخوانبندي ساختمان محكم و استوار است.

بدنه با سنگهاي مالون و دور پنجره ها و دربها و همچنين قرنيز شرفه ها با سنگ پاك تراش است. فرم بنا، كارهاي سنگي، پايه ها و طاقهاي آجري داراي زيبايي خاصي است

عمارت امیر ارشد(داش دامداش)

یکی از بناهای تاریخی و فرهنگی ارزشمند قره داغ، عمارت امیر ارشد در روستای تاریخی اوخارا در 10 کیلومتری غربی شهر ورزقان در میسر جاده ورزقان -خاروانا قرار گرفته است.این بنا مرکز فرماندهی سردار غیور و شجاع قره داغ امیر ارشد سام خان بوده است .قدمت بنا مربوط به دوره قاجاریه می باشد. معمار و طراحی ان بر عهده یک مهندس روسی به نام «کرسلنسکی» که نمایه کلی بنا از سنگ تراشیده شده اجرا شده است، با توجه شرایط سرد آب و هوا در منطقه، نمای بنا تحت تاثیر ان قرار گرفته است، این بنا در دو طبقه که از  معماری روسی هم تقلید گردیده است، لازم به توضیح است که کار شیروانی هم در پشت بام ساختمان ها از هم برگرفته از روسیه می باشد. طبقه اول با کاربری اصطبل اسب و طبقه دوم مسکونی بوده است. دیواره و سقف طبقه همکف از آجر چهار گوش و سقف گنبدی اجرا شده است، و  در اصطبل  آخورهای اسب ها هنوز هم مشهود می باشد. طبقه دوم ان که محل مسکونی و سرسرای بنا بوده دارای چندین اتاق می باشد.این بنا مثل کوشکی بوده در داخل باغی ساخته شده بود، در قسمت غربی بنا داری ایوان بسیار زیبا مشرف به باغ می باشده که خود معماری، گچبری از قسمت های زیبای این بنا می باشد و در مقابل ان یک حوض هم اجرا گردیده است. استاد کار بنا شخصی به نام استاد ابراهیم کلانتر بوده.
وسعت کلی بنا در دو طبقه 1100 متر مربع می باشد.
اما حوادث روزگار و دست سرنوشت باعث می شود این بنای ارزشمند هم آسیب های زیادی ببیند، بعد از فوت امیرارشد و تغییر وضعیت موجود ان زمان بر اثر عوامل انسانی و طبیعی بنا رو به تخریب می رود که قسمت های مختلف ان تخریب می شود. اما بعد انقلاب شکوهمند اسلامی در سال 1378 این بنا به شماره ثبتی 2522 در فهرست آثار ملی ایران توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ثبت ملی می گردد. هم زمان مرمت و بازسازی ان شروع گردید، و کل بنا مرمت و بازسازی می گردد، و  کاربری مناسبی هم تعریف گردیده، به عنوان میهمان سرا. اما در اثر زلزله سال 91 این بنا آسیب زیادی دیده بود، باز هم با توجه ویژه میراث فرهنگی اولین بنای تاریخی قره داغ بود که به طور کلی مرمت گردید، جا دارد از حمایت‌های همکاران و اهالی محترم روستای اوخارا که بنده را در مرمت ان یاری نمودند تشکر نمایم. باغ بسیار زیبا هم در کنار بنا وجود دارد که توسط میراث فرهنگی حصار کشی شده است، این بنا برای واگذاری به بخش خصوصی اماده شده است، و از طریق صندوق حفظ و احیا میراث فرهنگی در این مورد فراخوان عمومی هم داد شده است.
و در قسمت جنوبی این بنا یک باغ قدمی ایرانی هم وجود دارد. که در نوع خود در قره داغ بی نظیر است. و در  نوروزسال 94 اولین جشنواره نوروزی هم در این عمارت اجرا گردید. خداوند متعال به بانیان این بنا قرین رحمت نماید. انشاالله بعد از واگذاری و بهره برداری از این بنا شاهد رونق گردشگری منطقه قره داغ خواهیم بود.  با احترام به قلم دشتبان.

 

درباره ی امیر تقی پور

امیر تقی پور، فوق لیسانس زمین شناسی اقتصادی هستم. (مدیر وب سایت) ........ ایمیل من: amirahare@gmail.com - سایت: www.aharri.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای درج شکلک روی آن کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette