بررسی ویندوز 10 (بخش اول)

 تجربه اجمالی از محیط کاربری ویندوز ۱۰

 حذف پیچیدگی و سادگی بیشتر

پس از نصب ویندوز ۱۰ اگر سیستم شما  دارای پیکربندی (Config) معمول سیستم های امروزی باشد بسیار از درایورهای سیستم (System Drivers) از قبل شناسایی و نصب میشوند و بر خلاف ویندوز ۸ که چند سال قبل آنرا را در انزل وب بررسی کردیم دیگر خبری از ورود به صفحه گیج کننده مترو نیست و بخش مترو با منو استارت ادغام شده است و با کلیک بر روی دکمه دوست داشتنی Start (که در ویندوز ۸٫۱ برگشت) به شیوه ای نو در اختیار شما قرار میگیرد.

صفحه لوگین ثابت (Windows 10 Login Screen)

صفحه ورود به غیر از عوض شدن برخی از آیکن ها مثل نمایش وضعیت شبکه و.. چندان تغییری نسبت به ویندوز ۸٫۱ و ۸ نکرده است و پس از لود ویندوز با یک پس زمینه زیبا که در سمت چپ آن ساعت و تاریخ و در پایین سمت راست آن آیکنی کوچک از حالت شبکه نمایش داده شده است مواجه میشود و برای رد کردن این صفحه باید آنرا به بالا بکشید تا به قسمت نمایش نام کاربری و کادر ورود کلمه عبور (password) برسید.

صفحه لوگین ثابت (Windows 10 Login Screen) - آموزش استفاده از ویندوز 10

صفحه لوگین پسورد (Windows 10 Login Screen) - آموزش استفاده از ویندوز 10

دسکتاپ خلوت (Windows 10 Desktop)

صفحه دسکتاپ طبق سنت همیشگی تنها دارای سطل زباله (Recycle Bin) است و رابط کاربری در نگاه اول همانند ویندوز ۸٫۱ دارای طراحی بهینه شده فلت (مترو) است. آیکن های Computer و Recycle Bin متفاوت تر از ویندوز های قبلی به صورت فلت اما سه بعدی هستند.که شاید در نگاه اول شما را به یاد ویندوز ۹۸ بیاندازد.

دسکتاپ ویندوز 10 (Windows 10 Desktop) - آموزش استفاده از ویندوز 10

تسک بار متمرکز و قوی (Windows 10 Task bar)

تسک بار مشکی (Task bar) یا همان نوار وظیفه ویندوز ۱۰ دارای حالت جدید نمایش انتخاب فایل ها (به وسیله یک زیر خط بر روی آیکن آیتم های فعال) است و بر روی آن مرورگر مایکروسافت ادج (Microsoft Edge) مرورگر جدید مایکروسافت و جایگزین اینترنت اکسپلورر، بخش جستجو ویندوز و وب که با کورتنا (Cortana)،دستیار صوتی مایکروسافت ادغام شده و یک موتور جستجو کامل برای برای کاوش وب و تمام بخش های ویندوز از برنامه تا تنظیمات و .. را پدید آورده است قرار دارد. البته کار با کورتنا و دستورات صوتی آن به شخص برای من که یک کاربر پر و پا قرص ویندوز ۷ هستم و چندان با ویندوز ۸ هم ارتباط برقرار نکردم هنوز کمی پیچیده و ناشناخته بود.

تسک بار وکورتنا ویندوز 10 ( cortna Windows 10 Task bar) - آموزش استفاده از ویندوز 10

در کنار جستجوگر دکمه Task View قرار دارد که با کلیک بر روی آن پنجره های فعال نمایش داده میشود که میتوان آنها را براحتی مدیریت کرد و با استفاده از قابلیت ایجاد دکستاپ های مختلف (حالت چند دسکتاپی یا Multi Desktop) چند محیط کار با وبندوز در اختیار داشت.

تسک ویو ویندوز 10 (Windows 10 Task View) - آموزش استفاده از ویندوز 10 - آموزش استفاده از ویندوز 10

مایکروسافت ادج تازه نفس (Windows 10 Microsoft Edge)

بالاخره مایکروسافت از روند انتشار ناامید کننده مرورگر های اکسپلورر دست کشید و مایکروسافت ادج (Microsoft Edge)  رابا لگویی شبیه به اینترنت اکسپلورر  به عنوان مرورگر پیشفرض ویندوز ۱۰ قرار داد.

مرورگر مایکروسافت ادج تازه نفس (Windows 10 Microsoft Edge) - آموزش استفاده از ویندوز 10

ادج مرورگی جدید با ظاهر مدرن،ساده و سرعت مناسب است و در آینده این مرورگر را بیشتر بررسی میکنیم اما به طور کلی از نظر سرعت لود صفحات،امکانات،راحتی کار و سادگی در استفاده بسیار در نقطه مطلوبی قرار دارد اما هنوز نوپا است و امکان اضافه شدن قابلیت و افزونه های بسیاری را دارد.

مرورگر مایکروسافت ادج تازه نفس (Windows 10 Microsoft Edge) - آموزش استفاده از ویندوز 10

فایل اکسپلورر بهینه شده (Windows 10 Explorer)

پس از ادج به اکسپلورر قدرتمند ویندوز ۱۰ میرسیم که یک سیستم مدیریت فایل جامع و کامل میباشد که اکثر تب ها و گزینه های مدیریتی مثل File , Home , Share  , View ویندوز ۸ و ۷ را داراست.در صفحه اصلی Computer شما پوشه های بخش Quick Access ویندوز مثل Download , Documents و.. را به همراه داریو های سیستم مشاهده میکنید.همچنین در تمام مدت تمام فضای OneDrive مایکروسافت در کنار بخش نمایش آبشاری فایل های اسکپلورر ویندوز در دسترس شما قرار دارد.

فایل اکسپلورر بهینه شده ویندوز 10 (Windows 10 Explorer) - آموزش استفاده از ویندوز 10

 اپ استور، طرفدار مخفی کاربران ایرانی (Windows 10 App store)

در کنار اکسپلورر فروشگاه اپ ویندوز ۱۰ (Windows 10 App store) قرار گرفته که خوشبختانه به صورت پیشفرض (و در صورتی که ناحیه – Region شما برای کشوری مثل United State قرار گرفته باشد) برای کاربران ایرانی در دسترس است و شما می توانید با رویکرد یک پارچه ای که مایکروسافت برای سیستم عامل های ویندوز در نظر گرفته این اپ ها که شامل برنامه،بازی،موزیک و شو و تلوزیون میباشند را بر روی تمامی دستگاه هایی از قبیل گوشی های هوشمند ، تلوزیون،ایکس باکس و.. که ویندوز ۱۰ را اجرا میکنند دانلود،نصب و استفاده کنید.

 اپ استور، طرفدار مخفی کاربران ایرانی (Windows 10 App store) - آموزش استفاده از ویندوز 10

البته با عوض کردن Region سیستم به ایران این طرفداری چندان دوام نمی آورد و پیغام ویندوز استور در کشور شما قابل دسترس نیست (Store is not available in your country or region) نمایش داده میشود که متاسفانه باید ناحیه را  مجددا روی کشور دیگری تنظیم کرد!

 پیغام خطا اپ استور کاربران ایرانی (Windows 10 App store) - آموزش استفاده از ویندوز 10

ناحیه اعلان،مثل همیشه جمع و جور و کاربردی (Windows 10 Notification Bar)

در سمت راست تسک بار و در قسمت Notification Bar تقریبا همان گزینه های قبلی ویندوز ۷ و ۸ در اختیار کاربر قرار گرفته است گزینه هایی مثل نمایش وضعیت شبکه به همراه قابلیت اتصال به وای فای های در دسترس و.. ، تنظیم صدا،اکشن سنتر قوی و جدید که اخطار های مهم و ضروری ویندوز را نمایش میدهد و دارای گزینه های مدیریتی مثل حالت نمایش،چرخش و.. برای دستگاه هی لمسی نظیر تبلت،گوشی را داراست (به طور مثال با فعال کردن حالت Tablet Mode گزینه های اضافی ویندوز حذف میشوند و سیستم عامل کاملا به حالت مناسب برای تبلت با پیشتبانی از دستورات و حرکات لمسی تبدیل میشود! )

ناحیه اعلان ویندوز 10 اکشن سنتر (Windows 10 Notification Bar) - آموزش استفاده از ویندوز 10

ساعت و تاریخ ویندوز ۱۰ هم به خوبی تقویم جلالی و زبان فارسی را پشتیبانی میکنند.

 تقویم جلالی ویندوز 10 (Windows 10 persian calender) - آموزش استفاده از ویندوز 10

حذف و اضافه

دو نکته جالب در رابطه با محیط کاربری ویندوز ۱۰ حذف منو Charms Bar از دسکتاپ و اضافه شدن حالت پیش بارگذاری (Preload) به پنجره های ویندوز است که تا پردازش کامل آیکن آیتم مورد نظر به همراه لودینگ نمایش داده مشود.

حالت پیش بارگذاری (Preload) ویندوز 10 - آموزش استفاده از ویندوز 10

استارت منو تمام عیار (Windows 10 Start Menu)

یکی از کاربردی ترین بخش های ویندوز، استارت منو (Start Menu) آن است و ویندوز ۱۰ کم لطفی ویندوز ۸ نسبت به استارت منو را به نوعی جبران کرده است. استارت منو جدید که با کاشی های رابط کاربری مترو (Metro UI) ترکیب شده است و دارای قابلیت های بسیار است که کمی زمان میبرد به تمامی آنها مسلط شد اما هر آنچه که شما برای استفاده و دسترسی سریع به گزینه هایی مثل تنظیمات،نرم افزارهایی که بیشتر از آنها استفاده میکنید، گزینه خاموش و. ،گزینه نمایش تمام برنامه ها و پیش نمایش برنامه های کوچک و کاربردی نصب شده بر روی سیستم عامل مثل آب و هوا، اخبار و.. به صورت مرتب و طبقه بندی شده در اختیار شما قرار گرفت است و کاملا اهمیت مایکروسافت به تجربه استفاده کاربران در باز طراحی استارت منو مشهود است.

استارت منو ویندوز 10 (Windows 10 Start Menu) - آموزش استفاده از ویندوز 10

کنترل پنل و تنظیمات شخصی (Windows 10 Setting and Control Panel)

در آخرین قسمت از نگاه کلی ویندوز ۱۰ به سراغ بخش تنظیمات (Setting) و کنترل پنل (Control Panel) ویندوز رفتیم،برای دسترسی به بخش Setting فقط کافیست از استارت منو بر روی گزینه Setting کلیک کرد تا گزینه های پر کاربرد که کاربر بیشتر به آن نیاز دارد نمایش داده شود گزینه هایی همچون تنظیمات حساب کاربری،حریم شخصی ،ساعت و زبان،شبکه،آپدیت ویندوز و.. . پیدا کردن بعضی از تنظیمات ممکن است برای کاربران قدیمی مثل ویندوز ۷ کمی زمان بر باشد و بهتر است برای دسترسی سریع تر،گزینه مورد نظر را جستجو کرد.همچنین توصیه میکنیم در ابتدا کار به قسمت Windows Update رفته و آپدیت اتوماتیک را غیر فعال کنید به علت اینکه ویندوز ده بلافاصله پس از اتصال به اینترنت شروع به دانلود و آپدیت بخش هایی مثل Windows Defener و.. میکند و اگر اینترنت شما دارای حجم محدود است براحتی ممکن است چند گیگ نازنین را از دست بدهید!

کنترل پنل و تنظیمات شخصی (Windows 10 Setting and Control Panel) - آموزش استفاده از ویندوز 10

کنترل پنل ویندوز ۱۰ بهینه تر و کامل تر نسبت به قبل شده است (البته دسترسی به آن در ویندوز ۱۰ نیز چندان مستقیم و سر راست نیست و با استفاده از جستجو باید این بخش را پیدا کرد) برخی بخش ها مثل Windows Update از آن حذف و برخی قابلیت های جدید مثل Work Folders که امکان همگام سازی آنلاین و آفلاین پوشه های ویندوز ۱۰ سیستم محل کار با پوشه های ویندوز ۱۰ لپ تاپ خانگی شما را میدهد اضافه شده اند.

کنترل پنل و تنظیمات شخصی (Windows 10 Setting and Control Panel) - آموزش استفاده از ویندوز 10


 جمع بندی در نگاه اول

ویندوز ۱۰ در نگاه اول به معنای واقعی کلمه یک نسخه کاملا بهینه شده از ویندوز ۸ و ۸٫۱ است و به خوبی توانسته برخی از پیچیدگی های ویندوز قبلی مثل رابط کاربری مترو ،نبودن استارت منو  و.. را به خوبی رفع کند و به ظاهر و رابط کاربری خود دلنشینی و سادگی سیستم عامل موفق دو نسل قبل یعنی ویندوز ۷ را اضافه کند.قابلیت یکپارچه سازی بین دستگاه ها لمسی،پشتیبانی خوب از زبان فارسی در نرم افزار های ویندوز و سرعت مرورگر جدید آن نیز بسیار مورد قبول است و امکان استفاده و نصب اپ های رایگان ویندوز استور دردسر دانلود و نصب جداگانه نرم افزار از مراجع مختلف را بسیار کاهش میدهد.البته در طول کار با این سیستم عامل با برخی موارد عجیب هم مثل آپدیت و دانلود خودکار بدون درخواست، درخواست پین ۸ رقمی مودم (روتر) شبکه به جای درخواست کد امنیتی رمز وافای در مرحله اول، تاکید به استفاده از اکانت و سرویس های مایکروسافت برای بهره گیری از بیشتر سرویس و قابلیت ها ویندوز و حذف بازی های نوستالژیک ویندوز های قبلی نیز رو به رو شدیم.

آموزش فارسی و قدم به قدم ویندوز 10 (Windows 10 Persian Learning) - آموزش استفاده از ویندوز 10

با همه این تفاسیر باید منتظر بود و دید که آیا این ویندوز با توجه به رکورد بالای دانلود و استقبال اولیه کاربران توانسته به خوبی ایرادات ویندوز های قبلی را رفع کند و از اشتباهات خود درس بگیرد و آیا به جای ویندوز ۹ لایق یک پله صعود در نامگذاری و دریافت لقب ویندوز ۱۰ میباشد یا خیر؟

در بخش های آینده به بررسی تخصصی تر و آموزش استفاده از ویندوز ۱۰ میپردازیم و خوشحال میشویم شما خواننده گرامی نیز تجربه کار و بررسی یا دیدگاه خود از ویندوز ۱۰ را در بخش نظرات همین پست با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منبع: anzalweb.ir

درباره امیر تقی پور

امیر تقی پور، فوق لیسانس زمین شناسی اقتصادی هستم. (مدیر وب سایت) ........ ایمیل من: amirahare@gmail.com - سایت: www.aharri.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا به سوال امنیتی جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای درج شکلک روی آن کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette