گل شب بو

1,421 بازدید

گل شب بو

گل شب بو

این گیاه بسیار معطر و رنگارنگ می باشد. بعضی از آنها بومی منظقه ایالات متحده هستند. بیشتر باغبان ها همواره در پرورش این گل مشتاق و موفق هستند. در ادامه شما خواهید آموخت که چگونه میتوانید گل شب بو پرورش دهید و برای پرورش صحیح آن به چه جیزهایی نیاز دارید.

آموزش کاشت بذر و نگهداری گل شب بو
یکی از بهترین و خوشبوترین گلها، گل شب بو می باشد این گل در هنگام عصر باز شده و شروع به عطر افشانی می کند برخی عطر این گل را به بوی وانیل و یا میخک مشابهت کردند .گل شب بو بین 45 تا 60 سانتیمتر ارتفاع دارند گلهای آن به رنگ صورتی کم رنگ تا بنفش می باشند .برای بهره بردن از گل شب بو می توان از آن به عنوان آویز و یا ایجاد گلدانی کوچک بر روی تراس و یا با کاشت آن در نزدیک باغچه از آن در شب های تابستان بهره گرفت .شب بو گیاهی دو ساله ویا چند ساله است که بهترین روش تکثیر آن کاشت بذر است. کاشت بذر ها در بهار صورت میگرد و در تابستان به گل می نشیند .

نحوه کاشت بذر گل شب بو
برای کاشت مستقیم بذرها در محیط باز باید تا اواسط بهار دست نگه دارید تا دمای خاک به حداقل 10 درجه برسد و آنزمان نسبت به کاشت بذر ها اقدام نمایید. عمق کاشت در حدود 6 میلیمتر می باشد و در طی مدت جوانه زنی باید سطح خاک را مرطوب نگهدارید  ولی برای کاشت بذر در خزانه و یا منزل از باید از 6 تا 8 هفته قبل پایان زمستان نسبت به کاشت بذر ها اقدام نمود برای کاشت بذر ابتدا باید بستر کشت که حاوی خاک سبک و با زهکش مناسب است فراهم کنید کمپوست ویا ورمی کولیت ویا مخلوطی از خاک برگ و ماسه  مناسب می باشند . بستر کشت را مرطوب کرده و بذر ها را با فاصله مناسب بکارید روی بذر ها را با لایه نازکی از بستر کشت الک شده بپوشانید و سطح دمای محیط را به 21 درجه برسانید مدت زمان جوانه زنی بین  7 الی 14 روز می باشد برای حفظ رطوبت بستر کشت می توان رو آن را با نایلون شفاف پوشاند تا در حفظ رطوبت موثر باشد بعد از جوانه زنی بذر ها دمای محیط را کاهش دهید . به یاد داشته باشید که برای جوانه زنی نیاز به مکانی با نور کافی و غیر مستقیم دارید .

نحوه نگهداری گل شب بو
گل های جوان را می توان بعد از خطر سرمازدگی و افزایش نسبی دمای هوا تا 10 درجه به فضای باز منتقل کرد و در مکانی آفتابگیر کاشت . فاصله کاشت گیاهان جوان از یکدیگر در حدود 20 سانتیمتر است . گل شب بو به خاک خوب و با زهکشی مناسب نیازمند است . قبل از کاشت زمین را شخم زده  وبا کود پوسیده دامی و یا خاک برگ غنی کنید و سپس به کاشت گیاهان جوان اقدام نمایید ،شب بو به آبیاری منظم و مستمر نیاز دارد به آبیاری بیش از اندازه و خشکی کشیدن زیاد حساس است و باعث کاهش گلدهی و خشک شدن گیاه می شود. بهترین زمان گلدهی هنگام کاهش رطوبت سطح خاک است ، هنگامی که سطح خاک در حال خشک شدن است نسبت به آبیاری اقدام نمایید بهترین روش آبیاری روش غرق آبی است . بهترین دمای گلدهی شب بو کمتر از 25 درجه است در هنگامی که به روز های گرم تابستان نزدیک می شوید  گلدهی گل های شب بو به اتمام می رسد . با حذف گلهای پژمرده می توان به گلدهی بیشتر گیاه کمک نمود .

درباره ی امیر تقی پور

امیر تقی پور، فوق لیسانس زمین شناسی اقتصادی هستم. (مدیر وب سایت) ........ ایمیل من: amirahare@gmail.com - سایت: www.aharri.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای درج شکلک روی آن کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette