ده گیاه کم توقع

81,016 بازدید

معرفی ده گیاه کم توقع

برای کسانی بخاطر کمبود وقت و یا از روی تنبلی نمیتوانند بصورت منظم به گیاهان خود برسند 10 گیاه کم توقع را معرفی میکنیم. با این گیاهانی که با فراموش کاری صاحب خود صبر زیادی دارند آشنا شویم.

گیاهان گوشتی:

گیاه-گوشتی

نگهداری گیاهان گوشتی در خانه بسیار راحت است. گیاهان گوشتی به دو دلیل بسیار محبوب‌اند: زیبایی و با قدرت زنده ماندن فراوان! به طور تکنیکی، گیاهان گوشتی گیاهانی با اندامی (اغلب برگ) گوشتی، ضخیم و آبدارند. این گیاهان گوشتی آب را در برگ، ساقه یا ریشه‌های خود ذخیره می‌کنند.

این گیاهان به آسانی با شرایط اتاق خود را وفق میدهند. برای اینکه خوب ازشون مراقبت کنید کافیست در هفته چند بار آبیاری، و در یک محیط روشن نگهداری شوند. همین کافیست! به مقدار خیلی کم کوددهی هم میتواند خوب باشد.

فیکوس:

فیکوس

در بین درختچه هایی که بیشتر برای اتاق مورد پسند واقع میشود یکی هم فیکوس میباشد. نیازی به رسیدگی همیشگی ندارد. ولی برای اینکه برگهایش شادابی و سبز بودن خودشان را حفظ کنند نیاز همیشگی به نور خورشید دارد. در طول دوره رشد نیاز به آبیاری منظم دارد. در فصل بهار تا پاییز گیاه نیاز زیادی به آبیاری دارد. این گیاه نسبت به خشکی مقاوم است . در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یکبار کافی است. از پاییز به بعد آبیاری کاهش میابد بطوری که در زمستان هر ده روز یک بار آبیاری کافی میباشد.

گیاه Sansevieria یا سانسوریا یا شمشیری یا نیزه ای:

سانسوریا

گیاه سانسوریا واقعا یک گیاه کم توقع میباشد. ارتفاع این گیاه تا 140 سانتیمتر میرسد. سانسوریا را حتی میتوان در یک مکان خشک و دارای گرد و غبار نگه داشت. درسته که آفتاب دوست است ولی  مکانهای نیمه سایه را نیز بخوبی تحمل میکند برای همین بهتر است این گیاه در نیمسایه قرار داشته باشد و در حالت کلی نور روشن غیر مستقیم بهترین شرایط نوری برای این گیاه میباشد. رطوبت زیاد خاک را دوست ندارد. در بهار و تابستان به مقدار خیلی کم و در زمستان هر ماه یک بار آبیاری کافی و ضروری میباشد.

گیاه Spathiphyllum – اسپاتی فیلوم:

اسپاتی-فیلوم

از گیاهان همیشه سبز دائمی استثنایی است و محبوب گلفروشی هاست. اسپاتی فیلوم دارای برگهای سبز براق به شکل نیزه ای است و گلهای کوچک آن روی سنبله سفید استوانه ای، ظاهر میشوند. این سنبله توسط اسپات سفید رنگ تخم مرغی شکل پوشیده شده و زمان گلدهی این گیاه در تابستان است. این گیاه نیاز زیادی به نور ندارد. برای خانه ها و ات

و خیلی میپسندد. به محض اینکه لایه رویی خاک خشک شد باید آبیاری شود.

گل حنا یا سولماز:

گل حنا
گل حنا

مدت زیادیه که جای خودش رو در خونه گلدوستان ثابت کرده. گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس و Busy Lizzy نیز شناخته میشود. گیاه رطوبت دوستی هستش، نیاز زیادی به آبیاری مرتب دارد ولی از پاشید‌ن آب روی بوته، به خصوص گل‌ها باید‌ خود‌د‌اری کرد‌. گل حنا در گلدانهای کوچک گلدهی خوبی دارد و موقعی که گلدانش بزرگ باشد رشد طولی آن افزایش خواهد یافت طوری که باید مدت زیادی منتظر ماند تا گلدهی کند.

پاپیتال:

پاپیتال
پاپیتال

پاپيتال گياه پوششي و هميشه سبزي است كه داراي ساقه هاي دائمي چوبي و بالا رونده چسبنده ميباشد. اين گياه پوششي تا هنگاميكه در كنار يك مانع عمودي قرار نگيرد بالا نميرود. برای سبدهای آویز مناسب و ایده عال است. در شرایط داخل خانه رسیدگی به پاپیتال زیاد سخت نیست. هم جای روشن و هم جای سایه رو تحمل میکنه و به رشدش ادامه میده. به خشکی هوا، کوتاهی روزهای زمستان و به گرد غبار مقاومت خوبی نشان میدهد. به آبیاری زیاد احتیاج دارد و پاشیدن آب به برگهایش بصورت اسپری برای آن مفید خواهد بود.

کاکتوس ها:

کاکتوس
کاکتوس

کاکتوسها از جمله جذابترین و متنوعترین گیاهان خانگی هستند. هرچند کاکتوسها در تمام مدت سال در گل فروشیها، فروشگاههای لوازم خانگی و حتی سوپرمارکتها به فروش میرسند، اما بهترین فصل تهیه آنها تابستان است. اکثر انواع کاکتوس حتی در دست یک صاحب تازه کار، به راحتی رشد میکنند. برا کاکتوس ها مقداری خاک کمی نور و کمی آب لازم است تا به حیات خود ادامه دهند. گلدهی در کاکتوسهای جوان زود زود انجام میشود و اساسا در 3-4 سالگی شروع به گلدهی میکند.

گندمی:

گل گندمی
گل گندمی

اسم علمی گیاه گندمی Chlorophytum comosum ، از خانواده Liliaceae میباشد. این جنس دارای ۲۱۵ گونه مختلف از گیاهان همیشه سبز گلخانه ای می باشد. از معروفترین گیاهانی است که در اکثر خانه ها میتوان یافت. گندمی را باید نزدیک پنجره قرار داد، زیرا چنانچه دور از نور قرار بگیرد، برگهایش طویل می شوند که چندان زیبا نیست. گلدانش نیاید بیش از اندازه بزرگ باشد و اگر مدت زیادی یادتان رفت آن را آبیاری کنید نگران نباشید، مقداری ضعیف خواهد شد و از بین نخواهد رفت.

برگ عبایی:

برگ عبایی
برگ عبایی

اسم علمی برگ عبائی Aspidistra elatior واز خانواده Liliaceae میباشد. برگ عبائی گیاهی است بومی چین و ژاپن که داری ریزوم بوده و بدون ساقه هوایی می باشد. عمر این گیاه زیاد است و سالهای متمادی بدون تغذیه و تعویض گلدان در اتاق می ماند. یکنوع ابلق آن نیز وجود دارد که داری نوار کرم رنگ می باشد و بسیار جالب است.

مقاومترین گیاه آپارتمانی و قابل سازش با شرایط آپارتمان است به طوری که گیاه فولادی نام گرفته. این گیاه اکثرا در ادارات وجود دارد و در منازل نیز دیده میشود. برگ عبایی را باید از اشعه مستقیم خورشید دور نگه داشت. دور از پنجره خیلی خوب رشد میکند. در محیط داخل بعضا گل نیز میدهد.

کالانکوآ:

کالانکوآ
کالانکوآ

اسم علمی این گیاه Kalanchoe blossfeldiana و از خانواده Crassulaceae می باشد. این جنس دارای ۲۰۰ گونه مختلف بوده و برگ های گوشتی وگل های زیبای آنها مورد توجه است. این گیاهان شاداب می تواند تا 12 اینچ رشد کنند. گل آنها از چهار گلبرگ تشکیل شده است و می تواند قرمز، بنفش، نارنجی، زرد و سفید باشد. کالانکوآ چیز زیادی از صاحبش نمیخواهد و مدت زیادی میتواند کم آبی را تحمل کند.

منبع: www.aharri.ir/plant

درباره ی امیر تقی پور

امیر تقی پور، فوق لیسانس زمین شناسی اقتصادی هستم. (مدیر وب سایت) ........ ایمیل من: amirahare@gmail.com - سایت: www.aharri.ir

12 دیدگاه

 1. سلام.میخوام گل برای گلدان انتخاب کنم.ولی بدلیل شکل آپارتمانم، فقط 2ساعت نور خورشید وجود دارد،پیشنهاد میدید چه گلهایی میتونم نگهداری کنم؟

  • یا سلام
   در این پست هم چند گیاه کم نور نیز وجود دارد علاوه بر این میتوانید گیاهان زیر رو نیز بکارید:
   دیفن باخیا – کالاتیا اورانتا – فیلودندرون یا پوتوس قلبی

 2. سلام
  گل گندمی کم آبه یا پر آب؟

  • با سلام
   در تابستان دو تا سه بار در هفته و در زمستان یکبار در هفته تا 10 روز یکبار آبیاری کافی است. همچنین در صورتی که درجه حرارت بیش از ۱۵ درجه باشد، غبارپاشی در تابستان توصیه میشود.

 3. لطفا اگه میشه بگین چرا حسن یوسف کمرنگ میشه یا اگه در برابر نور مستقیم آفاب هس گل هاش خشک میشه 😔😔😔😰😰😰

  • با سلام این گیاه به نور مستقیم آفتاب به خصوص در تابستان حساس است. پس نباید در جایی گذاشت که آفتاب مستقیم بتابد. از طرفی نور خیلی کم هم باعث رشد طولی ساقه و کوچک شدن برگ ها و کمرنگ شدن برگها می شود. پس گلدان حسن یوسف را جایی قرار دهید که روشنایی به اندازه کافی باشد ولی نه بصورت مستقیم مثلا نور از پشت شیشه مات بتابد.
   در ضمن وقتی این گیاه وقتی به گل می رود، گل های کوچک و آبی رنگ تولید می کند. اما از اینجایی که هدف کشت این گیاه، برگ های زیبای آن است پس باید به محض ظهور گل ها، آن ها را قطع کرد تا رشد برگ ها کم نشود.

 4. خیلی عالی بود
  در مورد شرایط نگهداری برگ قاشقی هم لطفا توضیح بدید ممنون میشم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای درج شکلک روی آن کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette