استویا (Stevia) یا به ترکی شکر اوتو

استویا (Stevia) یا به ترکی شکر اوتو:

stevia-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%88%db%8c%d8%a7

استویا که در زبان ترکی بهش شکر اوتو میگن. منشا استویا پاراگوئه (آمریکای جنوبی) میباشد. تحقیقات نشان میدهد استویا یک روزنه امید برای بیماران دیابتی باز کرده است. برگهای گیاه استویا ۳۰۰ برابر شیرین تر از شکر طبیعی هستند. شيرینی این گياه هرگز جذب خون نمی شود و تنها دهان را شيرین می کند از این رو علاوه بر آنکه انرژی به فرد نمی دهد، بيماران دیابتی به راحتی می توانند از این گياه استفاده کنند.
این گیاه برای ترک سیگار نیز میتواند به سیگاری ها کمک کند: اگر میخواهید سیگار را ترک کنید و یا از چاقی رهایی یابید، شکر اوتو میتواند به شما کمک کند. دلیلش هم این است که استویا باعث کم شدن وابستگی به نیکوتین میشود.
رییس شهرک علمی وتحقیقاتی اصفهان با بیان اینکه یک ذره کوچک از پودر استویا به قدری شیرین است که اکثر مردم طاقت خوردن آن را ندارند، گفت: استویا بر خلاف شکر باعث افزایش قند خون نمی شود و به همین دلیل پس از مصرف، قند خون را افزایش نمی دهد.

مطالعاتي كه در كشورهاي توليد كننده اين ماده انجام شده است نشان ميدهد اين شيرين كننده داراي خواص ذيل ميباشد:

  • استويا در واقع شيرين كننده كم و بيش بدون كالري ميباشد .
  • استويا اثري روي قند خون ندارد لذا براي افراد ديابتي و افرادي كه قند خون بالايي دارند مناسب مي باشد
  • استويا به صورت مستقيم سبب تحريك ترشح انسولين از سلولهاي بتاي پانكراس مي گردد و لذا مي تواند در بيماران مبتلا به ديابت نوع دو سبب پايين آمدن قند خون شود.
  • شيرين كننده استويا در حضور باكتري هاي تخمير نميشود لذا سبب خرابي دندان ها نمي گردد
  • بر خلاف شيرين كننده هاي مصنوعي سمي و سرطان زا نيست .
  • كمك به كاهش فشار خون ميكند .
  • سبب بهبود عملكرد دستگاه گوارش ميشود .
  • سبب رفع چين و چروك پوست و حفظ سلامت پوست ميشود.
بذر استویا
بذر استویا

مراحل کاشت استویا:
1. اول از همه ظرفی مناسب را برای کاشت بذر تهیه میکنیم مثلا سینی نشا یا گلدان و یا…
2. بستری که استویا را میکارید باید مرطوب باشد
3. درجه حرارت میتواند بین 15 الی 25 درجه سانتیگراد باشد ولی درجه حرارت ایده حال 20 ذرجه سانتیگراد میباشد.
4. خاکی که بذر در آن کاشته میشود بهتر است غنی از فسفر و خاکهای دارای ماسه (قوم قات) باشد.
5. موقع کاشتن بذر توجه کنید که خاک در حدی باشد که فقط روی بذرها را پوشش دهد و بذرها کاملا با خاک تماس داشته باشند. بعد از کاشت رویش را با نایلون شفاف پوشش دهد تا رطوبت حفظ شود.
6. مدت جوانه زنی چیزی در حدود 10 تا 12 روز طول خواهد کشید که در این مدت باید رطوبت را حدود 95 درصد نگه داریم.
7. وقتی اولین جوانه ها ظاهر شدند نیاز به محیط پرنور و دور از نور مستقیم خورشید دارند. در این مرحله باید از مقدار رطوبت بکاهیم یعنی چیزی در حدود 60 تا 70 درصد. تا زمانی که جوانه ها به حدود 1 یا 2 سانتی متری نرسیدند باید از نور مستقیم خورشید به وسیله یک فیلتر در امان نگه دارین اما بعد از اینکه به 1 تا 2 سانتی متری رسید میتوان جلوی نور مستقیم آفتاب هم گذاشت. فقط مراقب باشید جوانه ها را از باد و تکان های شدید در امان نگه دارید.
8. توجه کنید که تا اندازه 2 سانتی متری پوشش نایلونی را برنمیداریم در ضمن بعد جوانه زدن چند سوراخ در پوشش نایلونی ایجاد میکنیم تا هوا رد و بدل شود همچنین موقع آبیاری بصورت اسپری آبیاری میکنیم چون آبیاری مستقیم ممکن است باحث جابه جا شدن بذرها و ریشه شود. بعد از 2 سانتی متری شدن میتوانیم پوشش نایلونی را برداریم.

این هم تجربیات خودم از کاشت استویا:

من خودم برا کاشت بذر استویا، خاک مورد نظرم را از مخلوط 60 درصد کوکوپیت و 40 درصد پیت ماوس استفاده کردم و به شما هم، برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید همین را پیشنهاد میکنم.

بعد از کاشت بذر روشون رو با پلاستیک شفاف پوشوندم و تو مکان پرنور دور از نور مستقیم آفتاب قرار دادم و نتیجه اینکه اولین جوانه ها بعد 4 روز ظاهر شدند.

مراقبت های بعد از جوانه زنی:
1. از روز اول جوانه زنی تا روز چهارم (1-4)  باید حواسمان جمع باشد که خاک رطوبت خود را از دست ندهد و هر موقع احتیاج بود آب را اسپری میکنیم. ظرفی که در آن بذرها را کاشتید باید در مکان بسته باشد و جابه جا نشود.
2. از روز پنجم تا هفتم (5-7) بذرها که نرم شده اند به آرامی باز شده و برای جوانه زنی حاضر میشوند.
3. از روز هشتم تا شستم (8-60) جوانه ها تا ارتفاع 2 سانتی متری میتوانند رشد کنند. یعنی در طول دو ماه به اندازه 1 تا 2 سانتی متر رشد خواهد کرد. انتظار نداشته باشد که جوانه به سرعت رشد کند! فقط در این مرحله توجه کنید باید نور به اندازه کافی و غیر مستقیم (نوری که از پشت شیشه مات یا نایلون نیمه شفاف بتابد) مناسب میباشد. همچنین در صورت امکان هر روز سه نوبت با اسپری مرطوب میکنیم.
4. از روز شصتم تا نودم (60-90) جوانه استویا به ارتفاع تقریبا 10 تا 15 سانتی متری خواهد رسید و در این حال حداقل هر بوته دارای 20 برگ خواهد بود. در این صورت ریشه استویا به اندازه کافی رشد کرده و محکم شده و میتوانید آن را در هر کجا که خواستید جابه جا کنید و بکارید تا به رشدش ادامه دهد.

کاشت نشا استویا در زمین:
1. به محض اینکه نشاء ها را از سینی نشا و یا گلدان درآوردید باید فوری به زمین اصلی منتقل شود.
2. نشاء ها را همراه با خاک اطرافش و با احتیاط منتقل کنید.
3. انتقال  نشاء به زمین اصلی و به وسعت 1 هکتار را 5 کارگر به سختی میتواند در یک روز انجام دهد.
4. نشاء ها بعد از انتقال به مدت دو هفته باید بصورت مرتب آبیاری شوند. دقت کنید که مرتب آب دادن به معنی بیش از اندازه آب دادن نیست.
5. گیاه استویا در مقابل اکثر آفات مقاوم است و به همین خاطر اکثر اوقات نیازی به آفت کش های شیمیایی ندارد.
6. گیاه استویا بعد از کاشت تا 6 سال رشد خوب و محصول خوبی خواهد داد ولی بعد از 6 سال گیاه شروع به ضعیف کردن میکند. بهتر است بعد از 5 تا 6 سال بعد از کاشت تعویض شود.

جمع آوری برگهای سبز و تازه استویا:
1. وقتی گیاه به ابتدای گلدهی رسید یعنی تقریبا حدود 5 درصد گیاه گل داد، آنزمان بهترین زمان جمع آوری برگ های استویا میباشد چون در این زمان مقدار Rebauoside A و stevioside در گیاه به بالاترین حد خود میرسد. بخاطر همین بدون تاخیر باید در این زمان عمل چیدن برگها را انجام داد.
2. در هنگام جمع آوری برگها باید هفته ای یک بار آبیاری را انجام داد اما بعد از اتمام جمع آوری باید در هفته دو بار آبیاری انجام داد.
3. وقتی برداشت اولیه انجام شد میتوان 70 تا 90 روز بعد دوباره شروع به برداشت کرد. برداشت دوم باید قبل از فرا رسیدن هوای سرد انجام شود. هوای سرد باعث زردی برگها شده و آن طراوت و شادابی خودش را نخواهد داشت.
4. از یک هکتار مزرعه خوب و حاصل خیز میتوان به طور میانگین 4 تا 5 تن برگ خشک استویا برداشت کرد.

گالری عکس:

منابع:

www.aharri.ir/plant

Tohumal.com

agaclar.net

برای خرید بذر استویا میتواند به آدرس روبرو مراجعه کنید >>>  فروشگاه مغان

درباره امیر تقی پور

امیر تقی پور، فوق لیسانس زمین شناسی اقتصادی هستم. (مدیر وب سایت) ........ ایمیل من: amirahare@gmail.com - سایت: www.aharri.ir

2 دیدگاه

  1. با وجود کالری بسیار کم اما شیرینی استویا Clover Clover چن برابر شکر و … است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا به سوال امنیتی جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای درج شکلک روی آن کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette