جنگل تنباکلوی هوراند (هوراندین تنباکلو مئشه سی)

 هوراندین تنبکیلی مئشه سی

جنگل تنباکلوی هوراند

http://s1.picofile.com/file/8286096700/p1.jpg
هوراندین تنبکیلی مئشه سی

مقدمه :
اگر «‌ شمال » ایران را کناره های خزر رقم زده است، در سطحی پایین تر بی تردید « شمال » آذربایجان را باید در کرانه های آراز یافت. چه بسا می توان ادعا کرد که این « شمال » از آن «شمال»، «شمال» تر است. شمال منطقه ی آذربایجان در محال قره داغ است. در این شمال نیز دریا و کوه و جنگل همراهند و رود مرزی آراز با شکوه تاریخی و جغرافیایی تمام در جریان است. در این محال کوهستان عظیم قره داغ در دو سوی شمالی و جنوبی خود چشم اندازهای طبیعی خارق العاده ای خلق کرده است. جنگل های «قره داغ» با تنوع گیاهی و جانوری خود و با رودها و چشمه های پرآب خود مقصد هزاران گردشگر داخلی و خارجی است. محال قره داغ سرزمین قلعه ها و قله هاست و توجه گروه های کوهنوردی و خانواده ها را جلب کرده است.

استان آذربایجان شرقی دارای وسعت 450 هزار کیلومتر مربع است که از این میزان 188 هزار هکتار آن پوشیده از جنگل است.
از ۱۸۸ هزار هکتار جنگل، 164 هزار هکتار آن جنگل های بکر قره داغ ( ارسباران ) شامل مناطق اهر ، هوراند، کلیبر و خدآفرین است.  همچنين ۱۳  هکتار از جنگل های منطقه قره داغ در بخش مرکزی اهر و بخش هوراند واقع شده است.
پس برنامه ریزی لازم در جهت حفاظت از جنگلها و حیات وحش و گونه های گیاهی و جانوری منطقه كاريست كه بايد به نحو احسن انجام گيرد چرا كه تقريبا تمامي مناطق جنگلي آذربايجان شرقي در منطقه قره داغ واقع شده است.

http://s1.picofile.com/file/8286096834/p5.jpg

معرفي منطقه :

جنگل تنباكلوي هوراند نيز شامل جنگلهاي قره داغ است جنگلي كه روزگاري داراي وسعت بسار زيادي بوده و اما امروزه بصورت مئشه پارا به حيات خود ادامه مي دهد. روزگاری دامنه و کوهپایه های این منطقه به صورت وسيع از پوشش گیاهی جنگل بهره مند بودند. از دلایل نابودی این جنگلها می توان به قطع بی رویه درختان برای تهیه هیزم و نابودی جنگل برای ایجاد زمینهای کشاورزی اشاره کرد که در حال حاضر با وجود نفت و گاز هنوز هم درختان این جنگلها قطع می شوند . كوههاي اين منطقه یاد آور بزهایی است که با زیاده روی شکارچیان، شکار شدند و پوست وشاخهایشان هم اکنون دکور ویترین شکارچیان شده است.خوشبختانه صخره های این کوه به دلیل عدم دسترسی، مسکن امنی برای گونه های مختلفی از حیوانات همچون خرس قهوه ای، خوک وحشی، روباه، شغال،گرگ، قره قولاق (سیاه گوش) و…. شده است.

http://s5.picofile.com/file/8286096718/p2a.jpg  جنگل تنباکلو هوراند = هوراندین تنباکلو مئشه سی

http://s1.picofile.com/file/8286096750/p2b.jpg  ایجاد زمینهای کشاورزی با تخریب جنگل

از ويژه گيهاي منطقه :
اين منطقه شامل كوههاي بلند و درختان گوناگون است كه نگاه هر بیننده ای را مجذوب و حیران خویش می سازد و همچنين زیست گاه حیواناتی است كه گاها از نظر تنوع در جهان بی نظیر می باشند . از جمله ، خرس قهوه ای،خوک وحشی،روباه،شغال،گرگ،سیاه گوش و…. ،و پرندگانی از قبیل :کبک،کبک چیل،جی جاق،کلاغ نوک قرمز و پرندگان شکاری چون عقاب طلایی،شاهین و … همچنين از لحظ پوشش گياهي دارای گونه های مختلف گیاهی  و درختی منحصر به فرد سرخدار، ممرز، بلوط ، فندق، گردو و سماق و …  ميباشد.

http://s2.picofile.com/file/8286096768/p3.jpg

جنگل تنباکلو هوراند = هوراندین تنباکلو مئشه سی

از كارهايي كه براي منطقه تنباكلو انجام گرفته مي توان به موارد زير اشاره كرد :
با صرف اعتباری بالغ بر 450 میلیون ریال، پاسگاه یگان حفاظتی منابع طبیعی شهرستان اهر مستقر در جنگلهای تنباکولوی هوراند به منظور صیانت بهتر و نظارت مطلوب بر جنگلها، مراتع، کنترل تخریب، اطفاء حریق و نظارت بر عرصه های ملی این پاسگاه و یگان مستقر در آن احداث و فعالیت خود را آغاز کرده است. همچنين ایجاد کمربند حفاظتی به طول هفت کیلومتر برای جنگلهای منطقه و نشانه گذاری اصلاح جنگل به مساحت 26 هکتار و اخذ سند مالکیت برای عرصه های ملی به مساحت 30 هزار هکتار و اجرای مادتین 13 و 39 به وسعت 66 هزار هکتار از مراتع بخش هوراند را از دیگر کارهای انجام شده می باشد.

درباره امیر تقی پور

امیر تقی پور، فوق لیسانس زمین شناسی اقتصادی هستم. (مدیر وب سایت) ........ ایمیل من: amirahare@gmail.com - سایت: www.aharri.ir

2 دیدگاه

  1. سلاملار چوخ گوزل مطلبیدی الریز آغریماسن Heart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا به سوال امنیتی جواب دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برای درج شکلک روی آن کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette