شاهسون (ایل سون)

1,173 بازدید

شاهسون (ایل سون)
مغان، قشقایی، قاراداغ
مقصود اثنی عشری خیاوی

شاهسئون

عشایر بخشی از جمعیت ایران هستند که زمینه اصلی فعالیت و تولیدشان رمه داری (گله داری) است و در کنار آن تعدادی در صورت امکان کشاورزی جو و گندم مخصوصا که مصرف دامها حائز اهمیت میباشد و تعدادی صنایع دستی بیشتر در ایل ارسباران (قاراداغ) مخصوصا ورنی، گلیم، پالاس، یا در ایل قشقائی گبه بافی و گلیم.
در ایل سون (شاهسون) گبه بافی (فرش کناره) پالاس، فارماش (جای رختخواب) اؤرکن (بستن زین و یراق اسب، شتر و غیره) سجیم (طناب پشمی جهت باربند) میپردازند.
در عشایر اقتصاد غالب دامداری است. کوچ میکنند و مدتی از سال را در بخشی از قلمرو ایلی (ییلاق، قشلاق) به سر می برند. انسان و دام و مرتع فاکتورهای اساسی جامعه آنها است و تشکیل دهنده جامعه سوم عشایری است اساس اقتصاد عشایری بر پایه دامداری است نه زراعت, نه صنایع دستی، اگر افرادی بخواهد زراعت را پیشه کند، باید کوچ و عشایری را کنار بگذارد.
اگر دام را از عشایر بگیرند به کلی ترکیب خاص زندگی آنان و کلیه روابط حاکم بر آن از هم پاشیده خواهد شد. ثروت یک خانواده عشایری با تعداد دام آن نسیت مستقیم دارد و هر چه تعداد دام زیاد باشد با رعایت اصول فرهنگی و سنتی احترام و موقعیت بهتر و بالاتری در جامعه ایلی خود خواهد داشت.
در قرن 19 شاهسون ها (ال سون ها) در ناحیه مشگین و اردبیل 10 هزار تا 12 هزار چادر داشتند که به دو اتحادیه ایلی شامل 5 هزار و 7 هزار چادر تقسیم میشدند هر اتحادیه توسط یک (ایل بگی) و خاندان و خانی رهبری می شد، اتحادیه ها در همان قرن از بین رفتند پس از آن حدود 5 هزار تا 10 هزار خانوار عشایری باقی مانده به طور غیر رسمی در یک اتحادیه گرد آمدند این اتحادیه را زمانی یکی از افسران منصوب ارتش بنام (ایل بگی) اداره میکرد.
رابطه سازمان ایلی با محیط طبیعی (اکولوژی) و سیاسی در میان طوایف شاهسون آذربایجان که در حد فاصل میان مرز ایران و شوروی سابق در شمال و مشرق و کوههای ساوالان در جنوب و مغرب سکونت دارند و بخشی از آنها هنوز بین دشت مغان (قشلاق) و کوههای ساوالان (ییلاق) کوچ میکنند….

توضیحات:

  • نام کتاب: شاهسون (ایل سون)/ موغان، قشقایی، قاراداغ
  • نویسنده: مقصود اثنی عشری خیاوی
  • زبان: فارسی
  • فرمت فایل : پی دی اف PDF
  • تعداد صفحات : 247
  • حجم : 8 MB
  • پسوورد و منبع : www.aharri.ir

درباره ی امیر تقی پور

امیر تقی پور، فوق لیسانس زمین شناسی اقتصادی هستم. (مدیر وب سایت) ........ ایمیل من: amirahare@gmail.com - سایت: www.aharri.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای درج شکلک روی آن کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette